Domů

Něco o mě Historie webu Úspěchy Soutěže Nápady Odkazy Kontakt
Galerie>> Auta Tatrovky Modely kolegů Walkaroudy Motocykly Letadla Sběratelská serie
Domů>>Modely aut>>Tatrovky>>T813 VN 8x8
  Tatra 813 VN 8x8  
  M 1:87  
Model firmy SDV; Měřítko: 1:87;  Rozměry: 96x28x80 mm; Datum zhotovení: 5.9.2006

Tatra 813 VN 8x8 je prototyp vojenského víceúčelového vozidla. Model je novinkou firmy SDV. Je vidět, že se firma již trochu kvalitativně lepší, nicméně podvozek je pořád původní a neodpovídá předloze a tak jsem ho opět upravoval, i když ne tak razantně jako u jiných modelů T813. Mám ještě poslední nakoupené stavebnice SDV a tak jsem se rozhodl je postavit již bez zásadních úprav, protože kvalitní stavebnice T813 má připravené k distribuci firma Professional Model. Na tuto stavebnici SDV jsem tradičně použil lepty a kola od firmy Hauler. Chci tuto tatrovku použít jako tahače podvalníku P 50 s naloženým tankem T-55A. 

Popis stavby:

Podvozek: Tentokrát jsem ještě použil podvozek ze stavebnice SDV, ale asi už naposledy. V podstatě roura s diferenciály neodpovídá předloze. Použil jsem zadní a přední čelo z odlitku firmy Professional Model. Převodovku jsem také použil z odlitků. Doplnil jsem také naviják i z lanem a také závěsy vleků. Vzduchojemy brzdové soustavy jsou také z resinu. Kola od firmy Hauler. Zatím jsou suverénně nejvěrohodnější. Zadní čelo rámu je opět nové z resinu.

Korba: Korba je bez uprav z původní stavebnice. I když mi také vadí pokus o funkčnost vyklápění bočnic na úkor modelovosti. Tato Tatra 813 VN se vyrobila jen v několika prototypech a každý byl jiný. Těžko se na ní shání podklady a z toho co jsem sehnal, bylo zřetelné, že první prototypy měly podvozek ještě z T813 včetně nádrží. Další prototypy měli již nové delší podvozky přiopravené již na T815 VVN. Rozdíl byl znatelný hlavně v rozvoru mezi druhou a třetí nápravou. Já jsem vycházel z rozměrů prvních prototypů z kratším rozvorem a původní nádrží, která je z resinu.

Kabina: To je jediné, co firma SDV dělá slušně jak rozměrově tak i tvarově. Používám pouze lept přední masky a samozřejmě doplňky - zrcátka, stupačky, policajty a držadla jsou z leptů. Doplnil jsem také pěknými přídavnými světly opět od firmy Professional Model. Skla lepím dispersním lepidlem. To protože lepidlo rychle schne a po zaschnutí je čiré a nejsou tedy vidět stopy po lepidlu.

Povrchová úprava: Tradiční postup: stříkací základový tmel Surfacer 1000, akrylová Agama odstín khaki, nástřik lesklým lakem, filtr olejovou černou silně naředěnou v terpentýnu, opět Agama khaki ale zesvětlená bílou a žlutou. Touto směsí zesvětlím středy ploch (dveří, panelů a střechy). Obtisky a bezbarvý lak akryl Valejo a finální Wash na hrany. 

     
  Skutečná Tatra 813 VN  
 
 
  Model  
 
 
Připravovaná souprava