Domů

Něco o mě Historie webu Úspěchy Soutěže Nápady Odkazy Kontakt
Galerie>> Auta Tatrovky Modely kolegů Walkaroudy Motocykly Letadla Sběratelská serie
  Domů>>Modely aut>>Tatrovky>>T815 VVN 8x8  
     
  Tatra 815 VVN 8x8  
  M 1:87  
  Stavebnice firmy Professional Model; Měřítko: 1:87; Rozměry: 108x28x30 mm; Datum zhotovení: 16.4.2006  
     
 

Tatra 815 VVN je velmi kvalitní resinová stavebnice od výrobce pana Štěpána Stránského a dá se z ní  postavit hezká maketa vojenského valníku. Má velmi pěkně provedený podvozek, jaký zatím žádný výrobce u tohoto typu vozu takový nevyrobil. Firma Professional Model je známá velmi kvalitními modely a tento to jen dokazuje. Díky požadavku Německého odběratele na otáčivá kola, chybí ještě detailnější provedení polonáprav, které jsem dodělal spolu s se spojovacími tyčemi řízení. Model se staví velmi dobře, nicméně to chce již zkušenosti se stavbou resinových stavebnic.

Podvozek: Středová roura je samostatný díl, na který se navléknou diferenciály. Rozvory náprav chce velmi pečlivě rozměřit podle přiloženého plánku a ještě zkontrolovat přiložením podlahového dílu s blatníky a prověřit jestli kola pasují do blatníků. Kola jsou velikostně dobrá, trochu mám připomínku k velikosti středového náboje, ten by měl být větší. Tato kola odpovídají spíše předchozímu typu T813 Kolos. Vzorek pneu je také podle předlohy v pořádku.

Kabina: Kabina je provedena velmi dobře. Rozhodl jsem se otevřít řidičovi dveře, znamenalo to získat ještě jednu kabinu na vyříznutí vlastních dveří. Pak jsem odřízl přední masku a vsadil jsem masku z leptů  firmy Hauler. V interiéru jsem doplnil detaily: řadící páku,pedály a polstrování dveří s madly. Přidal jsem lept rámu předního děleného okna, zrcátka a přídavné světlomety s hledáčkem.

Korba: Je sestavena z pěti dílů a je také detailně velmi pěkně provedena. Doplnil jsem ještě zadní čelo doplňky z leptů a ve spodním rámu výztuhy.

Povrchová úprava: Sestavy dílů jsou již hotové, takže přišel na řadu stříkací tmel Surfacer Resin. Pak základní odstín khaki - akrylová Agama a patina. Nejdříve napuštění spár a pak filtry. Nakonec wash barvami Humbrol.

Na závěr jsem zasklil kabinu a čelní sklo jsem ušpinil. Poslední lepení byly stěrače. Nicméně jsem se utvrdil, že doplňky jako zrcátka a další drobnosti musím lepit úplně nakonec, protože při patinování a zasklívání jsem detaily několikrát při manipulaci ulomil a lepil znovu.

 
     
  Skutečná T 815 VVN 8x8  
 
 
  Model